Motor Ses Yalıtımı

Motor Ses Yalıtımı

Motor Ses Yalıtımı
(Tekne Motor Ses Yalıtımı – Oto ve Araç Ses Yalıtımı)

Motor Ses Yalıtımı | Şehrin gürültüsünün aksine daha huzurlu bir ortamda rahatlamak amacı ile tercih edilen tekneler ve motorlu deniz araçları maalesef motorlarının yaptığı seslerden dolayı düşlenen huzurlu ortamın dağılmasına neden olabilmektedir. Fakat Tekne motoru ses yalıtımı sayesinde rahatsızlık verici sesler giderilebilmektedir.

motor-ses-yalıtım-kabini

Motor Ses Yalıtımı

Tekne motorunun bulunduğu kısımda, spektrum şeklinde düzensiz ses dalgaları yayılmakta ve, bazense olmaması gereken ses blokları oluşmaktadır. Dolayısıyla meydana gelen rahatsız edici sesler bir çok psikolojik ve de en önemlisi sağlık sorunlarını beraberinde getirmektedir. Oysa başlangıçta sessiz bir huzur için tercih edilen tekneler bu yönleriyle hayal edilen huzur ve rahatı bozmaktadırlar.

Tekne motoru ses yalıtımı için yanmaz izolasyon süngerleri kullanılmaktadır. Özel yapıştırıcılar kullanılarak monte edilen bu süngerler sayesinde, bariyerler yüksek sesi emecek ve rahatsız edici sesleri minimuma indirecektir. Yanmaz izolasyon süngerleri yaz motorlarının iç bölgelerine, panellerine ve bir de yanlarına monte edilir. Ayrıca motor kısımlarına ve kabin iç kısımlarına da uygulanmaktadır. Tekne motoru ses yalıtımı için bizimle iletişime geçerek profesyonel yardım alabilirsiniz.

Oto ve Araç Ses Yalıtımı

Oto teknolojisinde yakıttan tasarruf sağlanabilmesi için ince sac ve ses emici daha az olan malzeme kullanılmaktadır. Bu da aracın çalışır haldeyken kabinine daha fazla yol ve tekerlek gürültüsü gitmesine yol açacaktır. Otomobil iç kısımlarının epdm ağı ses bariyerleriyle kaplanması durumunda ses geçişinde azalma meydana gelecektir. Ses emici işlevli ve de dayanıklı kaplama , yol sesini ve teker sesini emerek kabine giden gürültüleri engellemiş olur, ilaveten de gövdenin alt kısımındaki iri sac panellerinin titreşiminden doğan uğultu sesini de azaltmaktadır. Günümüzde artık her marka araçta ses  yalıtımı sayesinde sessiz bir sürüş mümkündür.

Araçlardaki bazı ses problemlerini sıralayacak olursak: tekerlerden gelen rahatsız edici sesler, olağan dışı motor sesleri, rüzgar, gürültülü yolculuklar …  Uygulama alanları: alt gövde, davlumbaz, motor göğsü, kapı içleridir. Malzeme olarak, likit malzeme, plaka malzemeler, izolasyon keçe ve süngerleri kullanılır.  Her firma farklı bir ses yalıtımı uygulamaktadır yine de genel olarak ses emen ve akustik özellikte malzemeler kullanılmaktadır.

Bu gönderiyi paylaş


%d blogcu bunu beğendi: